ZIUA ȘCOLII GIMNAZIALE BOD

 

 

MISIUNEA Școlii Gimnaziale Bod este în acord cu principiul că educaţia este cel mai puternic motor al schimbărilor sociale, pentru activarea căruia sunt necesare schimbări fundamentale, care să facă posibilă dezvoltarea unei societăţi echitabile bazată pe cunoaștere, competență, înțelegere.

Copilul  are posibilitatea să-şi dezvolte abilităţi şi atitudini ce îi vor permite sa funcţioneze cu succes, ca adult, într-o societate democratică.

Am marcat vineri, pe 25 mai, naşterea unei sărbători, aceea a Şcolii noastre, o zi în care porțile să fie deschise spre părinți, spre comunitate, spre cei care vor să ne cunoască! Prin ore deschise, prin activităti artistice şi sportive, am invitat la dialog!

OBIECTIVE :

  • Atragerea părinţilor către şcoala noastră.
  • Popularizarea ideii că părintele este binevenit în şcoală, dacă doreşte.
  • Familiarizarea părinţilor cu filmul unei lecţii.
  • Cunoaşterea modalităţilor de formulare a cerinţelor către copilul-elev, cum se derulează relaţia cadru didactic-elev .
  • Sprijinirea copiilor şcolari: răbdare, explicaţii, exersare, activităţi frontale şi individuale, în perechi şi grupuri.

Mulțumim celor care au reuşit să dedice o parte din timpul lor activităților noastre !

GALERIE FOTO