Trăire în spirit românesc

În anul școlar 2016-2017 s-a desfășurat proiectul ”Trăire în spirit românesc” coordonat de doamna profesor de religie Petrescu Mirela  în colaborare cu Asociația Epectasis reprezentată de Preot prof. Goian Vasile, cu doamnele profesor Cioban Georgeta, Mihălcescu Cristina și Hulpoi Nicoleta și Preot Petrescu Ion, parohul Bisericii Ortodoxe Sfântul Nicolae Bod.

 

Proiectul a debutat cu activități care au avut ca scop documentarea, apropierea elevilor de comunitate și redescoperirea obiectivelor cultural-stintifice din orizontul local, iar apoi din localitățile învecinate. Ca obiective culturale, în centrul atenției s-au aflat cetățile medievale și bisericile fortificate vizitate din Prejmer, Hărman, Rupea, Brașov și Bod.

Proiectul a început cu realizarea unei sesiuni de documentare și prezentare a istoriei și religiei neamului românesc.

În cadrul întâlnirii s-au desfășurat activități educative.

Câteva obiective culturale vizitate:

Prima Școală Românească

         

Biserica Ortodoxă Sfântul Nicolae Bod

Cetatea Prejmer

Muzeul Vatra Hărmanului