SIMULAREA EVALUĂRII NAŢIONALE PENTRU ELEVII CLS. A VIII-A

29 MARTIE 2021 – LIMBA ŞI LITERATURA ROMĂNĂ ( luni)

30 MARTIE 2021 – MATEMATICĂ ( marţi )

Examenul durează 2 ore ( 9.00 – 11.00)

SALA DE EXAMEN: etaj – clasa a V-a

SALĂ DE BAGAJE: parter – clasa a IV-a

Preşedintele comisiei:

Director, prof. Alina Moiseanu

Asistenţii ( vor fi prezenţi la şcoală la ora 8.00 )

   Elevii vor sosi la şcoală între 8.00 şi 8.30. Vor avea asupra lor cartea de identitate sau certificatul de naştere, pix, stilou cu cerneală albastră ( nu Friction). Apă vor primi de la şcoală dacă au nevoie.

   Înainte de a intra în sală, trec pe la sala de bagaje.

   Se respect regulile pandemiei

   Subiectele sunt redactate sub forma unor broşuri şi se vor tipări faţă – verso.

   Broşura se capsează pe marginea din stânga de trei ori înainte de a fi distribuită candidatului.

    Pentru itemii obiectivi nu sunt prevăzute spaţii de rezolvare. Candidatul rezolvă pe ciornă şi scrie răspunsul în broşură. Broşura conţine la final spaţii suplimentare liniate pe care candidatul le poate folosi în vederea finalizării răspunsurilor ce necesită redactare, în cazul în care spaţiul alocat nu a fost sufficient sau a greşit şi doreşte să reia rezolvarea.

    Pe lângă subiectele redactate sub forma unei broşuri, CNPEE transmite, la fiecare probă, un fişier cu două pagini liniate care se vor tipări faţă – verso pe o foaie. Aceata e distribuită la cererea candidatului, pentru situaţia în care spaţiile din broşură nu sunt suficiente. Paginile suplimentare se capsează la broşură.

                                                                 MULT SUCCES TUTUROR!