Înscrierea în învățământul primar

 PROGRAM DE ÎNSCRIERE LA CLASA PREGATITOARE

AN ȘCOLAR 2018 – 2019

LUNI – JOI – ORA 8.30 – 15.00

VINERI – ORA 8.30 – 14.00

Prima etapă de înscriere: 5 martie – 23 martie 2018

A doua etapă de înscriere: 12 aprilie – 18 aprilie 2018


 Condiții de înscriere în învățământul primar

Art. 5 – (1) Părinții, ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2018 inclusiv, au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile legii și ale prezentei metodologii.

Art. 6 – (1)  Părinții / împuterniciți legali ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie  – 31 decembrie 2018 inclusiv, pot să-și înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare.

(2) Înscrierea copiilor menționați la alin. (1) în clasa pregătitoare se face la solicitarea scrisă a părinților / împ, dacă evaluarea dezvoltării psihosomaticea acestora, făcută de specialiști, atestă pregătirea copiilor pentru parcurgerea cu success a clasei pregătitoare.

(3) Părinții copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie  – 31 decembrie 2018 inclusiv, care nu optează pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare în anul școlar 2018-2019, sau ai celor pentru care evaluarea menționată la alin (2) arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare își vor înscrie copiii la grădiniță, în grupa mare.


COMISIA DE ÎNSCRIERE

PENTRU ÎNSCRIEREA ELEVULUI SUNT NECESARE URMATOARELE DOCUMENTE:

  • CERTIFICATUL DE NAȘTERE AL COPILULUI;
  • CĂRȚILE DE IDENTITATE ALE PĂRINȚILOR                ( TUTORILOR LEGALI);

ANUNȚ

În  data de 1 martie 2018, între orele 9.30 – 11.30, are loc “ ZIUA PORȚILOR DESCHISE “ – Școala Gimnazială Bod – corp A,  zi în care părinții, copiii și alte persoane interesate pot vizita spațiile dedicate activităților claselor pregătitoare și pot purta discuții cu personalul unității de învațământ implicat în această activitate.


ANUNȚ

În  data de 8 martie 2018, între orele 9.30 – 11.30, are loc “ ZIUA PORȚILOR DESCHISE “ – Școala Gimnazială Bod – corp B,  zi în care părinții, copiii și alte persoane interesate pot vizita spațiile dedicate activităților claselor pregătitoare și pot purta discuții cu personalul unității de învațământ implicat în această activitate.


EVALUAREA PSIHOSOMATICĂ PENTRU COPIII CARE ÎMPLINESC VÂRSTA DE 6 ANI ÎN PERIOADA 1 SEPTEMBRIE – 31 DECEMBRIE 2018 INCLUSIV, SE VA FACE LA CENTRUL DE RESURSE ȘI ASISTENȚĂ EDUCAȚIONALĂ BRAȘOV  ( CJRAE BRAȘOV) ÎN PRERIOADA 26 FEBRUARIE – 23 MARTIE 2018.


În perioada 27 februarie – 10 martie 2018 se organizează întâlniri pentru informarea și consilierea părinților copiilor din grădiniță care vor fi cuprinși, în anul școlar 2018 – 2019, în învățământul primar.


PLAN ȘCOLARIZARE PROPUS

2018-2019

  • NUMĂR CLASE PREGĂTITOARE – 2
  1. CLASA PREGĂTITOARE P A – CORP A ( SAT )
  2. CLASA PREGĂTITOARE P B – CORP B (COLONIE)

COMISIA DE ÎNSCRIERE:

Preşedinte : Bălan Mihaela – Director

                Secretar : Apostolache Ramona

                Membri : Sileanu Gabriela – administrator patrimoniu

                                Piștea Anamaria Narcisa  – institutor

                                Butnaru Gabriela – institutor

                               Tomuța Angela – profesor pentru înv. primar

                                Baracu Cristiana – învățător

 


[wpdm_package id=’494′]