Icoana din sufletul copiilor

Începând cu anul școlar 2014-2015 o parte dintre elevii școlii noastre au frecventat cercul de pictură pe sticlă în cadrul proiectului ,,Icoana din sufletul copiilor”, în parteneriat cu Parohia Ortodoxă Colonia Bod.

            Proiectul a avut ca scop apropierea copiilor de credință și de un meșteșug tradițional românesc, cel al realizării icoanei pe sticlă, practicat cu multă dăruire și credință de meșterii populari.

            Copiii au fost inițiați în tainele acestui meșteșug,  exprimându-și apoi interesul și dorința de a realiza lucrări deosebite,  dovedind faptul că dorința, dăruirea și sufletul curat pot sta la baza unei astfel de îndeletniciri, chiar dacă îndemânarea și talentul nu s-au format încă.

             Cu multă răbdare, trudă și voință, copiii au realizat icoane tradiționale românești, fiecare fiind unică în felul ei deoarece este conturată cu mână și credință din suflet de copil.

                                                                                               Coordonator proiect,

                                                                                        Prof. înv. primar Moiseanu Alina