Fascinaţia identităţii prin memorie


Proiect Județean Fascinaţia identităţii prin memorie *** octombrie 2016 – Mai 2017

Prin proiectul județean Fascinaţia identităţii prin memorie, coordonat de prof. Lazăr Attila și prof. dr. Bălan Mihaela, cu sprijinul colegilor dascăli, prof. înv. Primar Moiseanu Alina, înv. Baracu Cristiana, Prof. înv. Primar Jarcău Liliana, Şcoala Gimnazială Bod și-a propus să vitalizeze în conştiinţa elevilor elemente de istorie, cultură şi geografie prin excursii, întâlniri tematice, ateliere creative.

În cadrul excursiilor în Țara Hațegului și pe Valea Oltului, am realizat activităţi educative precum expuneri pe teme istorico-geografice, realizarea unui articol rezumativ inclus în numărul 5 al Revistei şcolii “Cubuleţele de zahăr”, expoziţii de fotografie, atelier  creativ în care realizăm mici obiecte decorative ca suveniruri pentru oaspeţi.

Temele de istorie cuprind: Dacii şi importanţa lor diacronică, realizată la Sarmizegetusa, Călan; Românismul în epoca medievală, realizată la cetăţile braşovene; Sibiu; Valea Oltului.

Temele de cultură şi literatură cuprind: Descoperind oamenii din spatele numelor, realizată de-a lungul itinerariilor prin casele memoriale şi muzee.

Contextul social, cultural şi economic este cel care a declanşat iniţierea unui astfel de proiect. Elevii şcolii noastre se bucură să parcurgă itinerarii lungi, apreciind ieșirile din mediul social cunoscut, pentru a  pătrunde spiritual în epoci de mult apuse, printr-o abordare necesară cultural-istorică.

Într-o epocă în care orice demers educativ este privit cu reticenţă, dorim să le sedimentăm copiilor sentimentul de apartenenţă naţională, pentru a-şi vizualiza viitorul aici.

Astfel că efortul nostru este de a le deschide uşi, de a oferi egalitate de şanse.