Blumen Fest, festivalul florilor la Bod

Duminicã, 12 mai, la Bod, florile vor îmbina într-o armonie perfectă a culorilor tradiţiile specifice ale saşilor, cu cele ale maghiarilor şi ale românilor, la Festivalul Blumen Fest. Blumen Fest este o sărbătoare ce provine de la vechii saşi, care au pus bazele oraşelor transilvănene, preluată apoi în multe locuri ale lumii, odată cu migraţia acestora. Din 2017, comuna Bod, Brașov, a intrat pe harta localităţilor care sărbătoresc Blumenfest-ul. Ca și în anii precedenți, și în acest an vor fi celebrate valorile culturale ale fiecărei etnii prin diferite evenimente. Școala Gimnazială Bod va deschide ateliere de creație: în arta quilling, coordonat de artistul local, Diana Badea, pictura pe sticla şi origami, pictură pe față. La ateliere copiii pot confectiona diverse obiecte, sub indrumarea voluntarilor, pe care le pot lua acasã. La acest eveniment va fi prezentã şi o caravanã a şcolii.

Vă aşteptăm cu drag!

Pentru informații detaliate despre program vă rugăm să accesați următorul  link Click here