5 Iunie-Ziua Învăţătorului

Ziua de 5 iunie, dedicată educatorului/ dascălului/ plămăditorului de destine, aduce în memoria colectivă figura unui învățător-model: Gheorghe Lazăr!
Gheorghe Lazăr, născut pe 5 iunie 1779 (m. 1823) poate fi numit fondatorul învățământului în limba română din Țara Românească întrucât în 1818 a înființat în București prima școală cu predare în limba română, Școala de la Sfântul Sava.
Tot așa, în Brașov avem Prima școală românească, care amintește de strădaniile Diaconului Coresi de a împământeni limba română încă de la 1583.
Am marcat această zi printr-un eveniment aparte, o expoziție de numismatică, o adevărată incursiune în timp și spațiu, o lecție de istorie tangibilă.
Medalii, insigne, ordine, peceți, documente școlare și istorice, dar mai ales monede și bancnote, toate au spus câte o poveste prin cuvintele fermecătoare ale celor trei colecționari-expozanți, membri ai Societății Române de Numismatică: Gheorghe Fedorca, fost elev al Școlii Gimnaziale Bod (din Bod), Radu Bart , Doru Tronaru .
Coordonatorul activității, profesor de istorie, Lazăr Attila, a prezentat elevilor acest moment integrându-l și conectându-l la marele eveniment al anului jubilar 2018 – Centenarul Marii Uniri!
Atât invitații, din partea Primăriei Bod, din partea Bisericii Ortodoxe, din partea comunității Bod, din partea Muzeului Casa Mureșenilor, cât mai ales elevii școlii noastre și profesorii prezenți, au avut oportunitatea de a lua contact direct cu Istoria.